Dzień Walki z Rakiem

Wybierz zdrowie! – Jak?

Możemy dbać o siebie wybierając zdrowe, prewencyjne zachowania, odpowiednią, zdrową dietę, utrzymanie zdrowej wagi, aktywność fizyczną – zmieniając styl naszego życia. Mamy świadomość zagrożeń płynących z naszych niezdrowych zachowań, mimo to nadal przy nich pozostajemy. Niekiedy małe zmiany w naszych codziennych nawykach mogą bardzo dużo zmienić.                                     

(fot. źródło:  @worldcancerday)

Jednym ze złych nawyków jest palenie. Jest to główna przyczyna wielu chorób nowotworowych. Rzucenie palenia jest jedną z najlepszych rzeczy jakie możemy zrobić nie tylko dla siebie ale i dla innych, tym samym zmniejszając ryzyko zachorowania na raka. Rezygnacja w każdym wieku może mieć ogromne znaczenie, zwiększając oczekiwaną długość życia i poprawiając jakość życia. Jeśli nie jesteś w stanie rzucić palenia całkiem – ogranicz je. Zacznij od jednego papierosa mniej, nie pal w miejscach publicznych, gdzie inne osoby, które nie są palaczami, są narażone na wdychanie dymu papierosowego. Nie pal papierosów przy dzieciach.

Picie alkoholu również zwiększa ryzyko zachorowania na raka. Ograniczając picie możemy to ryzyko zmniejszyć. W ciągu roku jest wiele okazji podczas których sięgamy po alkohol – ogranicz ilość i częstotliwość jego spożywania. Pij dużo wody.

Ważna w utrzymaniu zdrowia jest aktywność fizyczna. Aktywny tryb życia i utrzymywanie zdrowej wagi zmniejsza ryzyko wystąpienia m.in. nowotworu jelit, trzustki, przełyku, nerek, wątroby. Żeby temu zapobiec można zmienić swoje nawyki i zacząć się ruszać – aktywność fizyczna na początek nie musi być długa i męcząca, można zacząć od krótkiego spaceru – oprócz zmniejszenia ryzyka choroby poprawi nam się nastrój. Do sklepu czy pracy, jeśli jest taka możliwość – idź na nogach, wybieraj schody zamiast windy – to małe zmiany, które znacząco mogą wpłynąć na stan naszego zdrowia.

Kolejną rzeczą na jaką trzeba uważać to promieniowanie UV. Bez względu na to na jakiej części globu się znajdujemy i jaką akurat mamy porę roku, jesteśmy narażeni na promieniowanie słoneczne. Należy dbać o zabezpieczanie swojej skóry kremami z filtrem UV. To tak niewiele a jednak pomoże w zapobieganiu zachorowania na nowotwory skóry.

Niektóre postaci raka są związane z zakażeniem wirusem. Na szczęście dziś istnieją bezpieczne i co ważniejsze – skuteczne szczepionki przeciwko niektórym rodzajom nowotworów. Wystarczy się zaszczepić.

(fot. źródło:  @worldcancerday)

Co jeszcze możemy zrobić?

  • zaszczep się i przypominaj innym, aby się zaszczepili
  • utrzymuj zdrowy i aktywny tryb życia, unikaj alkoholu, tytoniu i nadmiernej, długotrwałej ekspozycji na słońce
  • promuj zdrowe zachowania w szkole, wśród sąsiadów, w swojej społeczności, wśród dzieci, personelu, rodziców, rodzin – szersza społeczność może wspierać i wprowadzić nawyki dobrego odżywiania i aktywności fizycznej, jak również dostarczać innym informacji na temat innych czynników ryzyka
  • miejsca pracy można zmienić na bardziej przyjazne – wygospodaruj w pracy strefę, która będzie sprzyjać aktywności fizycznej, zdrowemu odżywianiu
  • Stwórz przestrzenie wolne od dymu papierosowego
  • jako pracodawca wdrażaj środki w miejscu pracy, które będą zapobiegać narażeniu pracowników na środki rakotwórcze w pracy, takie jak np. azbest.

Każdy z nas może się przyczynić do działań prewencyjnych i zapobiegać zachorowaniu na nowotwory. Wystarczy zacząć od siebie – zmieć swoją dietę na zdrową, zacząć być aktywnym fizycznie, rzucić palenie, ograniczyć alkohol, oddać się pasji – takim zachowaniem dajemy przykład innym i mobilizujemy do działania.

źródła grafik oraz więcej informacji https://www.worldcancerday.org/

Scroll to Top