19 listopada – obchodzimy Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (POChP).

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POCHP)

Co to jest POChP?

POChP to ograniczenie przepływu powietrza przez drogi oddechowe – polega na zwężeniu dróg oddechowych przez co osoba chora nie może wypchnąć odpowiednio powietrza z płuc, kłopot sprawia również nabieranie powietrza. Osoby chore odczuwają duszności z tego powodu czy ucisk w klatce piersiowej.

Skąd się bierze POChP?

Za podstawową i najczęstszą przyczynę uważa się palenie papierosów. Innymi przyczynami są również: zanieczyszczenie powietrza, spaliny, zanieczyszczenia przemysłowe, pył np. węglowy a także wirusy pochodzące z infekcji układu oddechowego, bierne palenie czy uwarunkowania genetyczne.

Nie należy jednak wpadać w panikę – nie wszystkie osoby, które mają styczność z zagrażającymi warunkami środowiskowymi (np. zanieczyszczonym powietrzem) zachorują na POChP, wszystko zależne jest od naszych genów i trybu życia.

Objawy POChP.

Ze względu na to, że choroba rozwija się stopniowo, na przestrzeni kilku lat, trudno jest ją jednoznacznie i szybko rozpoznać. Najczęstszymi jednak objawami są duszności podczas wysiłku, kaszel, częste infekcje dróg oddechowych, czy świsty podczas oddychania. Innymi objawami mogą być utrata masy ciała, zmęczenie i osłabienie czy opuchnięte kostki.

Jednak nie warto diagnozować się samemu przez internet! Jeśli masz styczność z czynnikami szkodliwymi, palisz papierosy i zauważasz u siebie wyżej opisane objawy udaj się do lekarza, gdyż tylko po odpowiednich badaniach można stwierdzić występowanie choroby.

Rozpoznanie POChP.

Niezbędnym przy rozpoznaniu choroby jest badanie spirometrem – nie tylko pozwala postawić diagnozę, ale także odróżnić POChP od innych chorób np. astmy.

Spirometria pozwala także na określenie stopnia choroby. Wraz z tym, wykonuje się również inne badania, by zdiagnozować i określić stopień zaawansowania choroby. Są to m.in. Pulsykometria, gazometria, RTG klatki piersiowej, EKG, morfologia.

Leczenie POChP

Leczenie POChP jest indywidualnie dobierane pod względem zaawansowania choroby. Ze względu na niekorzystny wpływ na rokowanie choroby, zaleca się by chorzy bezwzględnie porzucili palenie tytoniu. Zaleca się także aktywność fizyczną.

Dlaczego wspominamy o POChP?

Ponieważ jako MEDI KOMPLEKS w ramach umowy z NFZ świadczymy usługi Poradni Domowego Leczenia Tlenem.

Zapraszamy do kontaktu.

 

Scroll to Top