4 luty 2021 – XXI Światowy Dzień Walki Z Rakiem

Skąd się to wzięło?

Zaczęło się od sześciu ekspertów zajmujących się rakiem, którzy zebrali się w Paryżu w 1999 roku. Wraz z nadejściem roku 2000 grupa zdecydowała, że ​​globalne wyzwanie związane z rakiem nie zostanie zapomniane w nowym stuleciu – opracowali Kartę, która opisywała jaki ma wpływ rak na życie ludzi i ich cierpienie. Karta podkreślała potrzebę dostępu do wysokiej jakości opieki, finansowania badań nad rakiem, lepszego zrozumienia, a przede wszystkim szacunku i godności dla wszystkich osób żyjących z tą chorobą.

Ostatni artykuł Karty przedstawił ideę międzynarodowego dnia świadomości: „Uznając deklarację wszystkich odpowiednich instytucji, że 4 lutego będzie oznaczony jako Światowy Dzień Walki z Rakiem, „aby Karta Paryska co roku znajdowała się w sercach i umysłach ludzi na całym świecie”.

Profilaktyka

Jako że zachowanie na raka nie jest wynikiem przeznaczenia ani złego losu to możemy sami sobie pomóc. Nawet jeśli mamy skłonności do zachorowania. O wystąpieniu nowotworu przesądzają bowiem nasze zachowania.

Uważa się, ze aż 80% chorób nowotworowych wynika z działania czynników zewnętrznych, gdzie mamy na myśli styl życia, nawyki żywieniowe, miejsce pracy/zamieszkania.

Najczęściej wymienia się nowotwór płuc. Ale jeśli nawet jeśli jesteśmy obciążeni genetycznie, prowadząc zdrowy tryb życia i unikając papierosów nie musimy się bać – aż ponad 90 % chorych na nowotwory płuc to osoby palące, również biernie (więc jeśli nie palimy to ryzyko zachorowania na nowotwór płuc jest bardzo niskie).

 

Poniżej wskazówki, co robić by zmniejszyć ryzyko:

1. nie pal papierosów

Szacuje się, że każdy rok palenia kosztuje nas 3 miesiące życia, które można odzyskać rzucając palenie.

Osoby palące żyją 20-25 lat krócej od osób niepalących i tych, które palenie rzuciły.

Jeśli jednak nie potrafisz rzucić palenia nie narażaj innych na zachorowanie i nie pal przy niepalących.

2. utrzymuj odpowiednią wagę

Otyłość to drugi z czynników ryzyka rozwoju chorób, także nowotworowych.

Odpowiednią wagę pozwoli zachować nam dieta i aktywność fizyczna.

3. ćwicz

Regularne ćwiczenia nie tylko pomagają utrzymać odpowiednią wagę, ale także zmniejszają ryzyko zachorowania na różne rodzaje nowotworów.

Wystarczy już 3 razy w tygodniu po 30 minut ćwiczeń – to naprawdę niewiele wysiłku. Zaplanuj dokładnie ćwiczenia, godzinę ich rozpoczęcia i zaznaczaj na kartce, w kalendarzu czy aplikacji swoje postępy – sprawi to, że będziesz mieć większą motywację do kontynuowania ćwiczeń.

4. jedz zdrowo

Czyli jak? – jedz więcej warzyw i owoców.

Nawet 5 porcji dziennie – do każdego posiłku i między posiłkami. Zaplanuj swoje dania tak, by było w nich jak najwięcej warzyw, a w przekąskach owoców. Rozpisuj sobie co, kiedy i w jakiej ilości zjeść, przygotuj sobie małe przekąski np. marchewkę, po które będzie można sięgać między posiłkami – to ułatwi zdrowsze jedzenie.

Uchroni tonie tylko przed nowotworami ale także innymi chorobami przewlekłymi.

5. nie pij alkoholu/ogranicz jego spożycie

Picie alkoholu zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory – im więcej alkoholu tym większe ryzyko, więc jeśli pijesz to ogranicz do minimum jego spożycie, lub całkowicie porzuć.

Alkohol w naszym społeczeństwie jest bardzo mocno zakorzeniony, żeby jednak wspierać siebie w postanowieniu ograniczenia spożywania alkoholu wybieraj napoje bezalkoholowe – coraz więcej można znaleźć piw czy win nie zawierających szkodliwej substancji.

6. unikaj promieni UV

Nie, nie chowaj się przed słońcem, ale stosuj środki przed nim chroniące, zwłaszcza jeśli masz jasną karnację i znamiona, gdyż nadmierna ekspozycja na promienie UV jest głównym powodem zachorowań na nowotwory skóry.

W lecie i na wakacjach używaj kremów z filtrem, noś okulary słoneczne, w godzinach południowych staraj się przebywać w cieniu, stosuj kosmetyki z filtrem UV, nie chodź do solarium, przed wykonaniem manicure hybrydowego użyj na dłonie kremu z filtrem.

7. zaszczep się

Bierz udział w szczepieniach ochronnych przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B HVB i typu C HVC

8. bierz udział w badaniach przesiewowych

Wczesne wykrycie nowotworu i rozpoczęcie leczenia daje szanse na całkowite wyleczenie, zwłaszcza jeśli mówimy o raku szyjki macicy, raku piersi, czy raku jelita grubego – programy prewencyjne pozwalają bezpłatnie wykonać badania profilaktyczne.

 

 

Stosowanie się do powyższych zaleceń znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwory, wystarczą niewielkie zmiany, nawet wprowadzane stopniowo, by cieszyć się długim i zdrowym życiem.

Scroll to Top