Juz dzisiaj, 4 lutego, obchodzony jest Światowy Dzień Walki z rakiem.

Od wielu lat prowadzone są kampanie mające na celu zwiększenie świadomości w społczeństwie odnośnie profilaktyki i leczenia nowotworów. Badania profilaktyczne, wczesne podjęcie leczenia, zdrowy tryb życia zwiększają szansę na pełne wyleczenie lub remisję choroby.

W wielu miastach i miasteczkach organizowane są z tej okazji liczne happeningi, cykle darmowych badań, prelekcje i wystawy. Liczne stowarzyszenia i organizacje pozarządowe na swoich stronach inetretowych oswajają z lękiem przed chorobą i pomagają odnaleźć się w nowej sytuacji.

Przy tej okazji, również my zachęcamy do prowadzenia systematycznych badań i uważnego obserowania swojego ciała. W chwili obecnej Rak to nie wyrok- nie bójmy się leczyć. Najgorsze jest bowiem unikanie wizyt u lekarza w obiawie przed potwierdzeniem diagnozy. W ten spoósb sami odbieramy sobie szansę na szybkie podjecie dokładnje diagnostyki i wdrożenie leczenia.

Jest wiele miejsc do których mozemy zgłosić się z prośbą o pomoc- liczne stowarzyszenia i grupy wsparcia pomagają przetrwać trudny okres walki z chorobą. Również na oddziałach szpitalny pracują wykwalifikowani psycholodzy kliniczni, obecni są wolontariusze i osoby duchowne. Ważne, aby nie zamykać się na innych, oni pojawiają się w życiu chorego by wnieść w nie nieco swiatła, dać siłę i wsparcie.

Jeszcze raz gorąco zachecamy do badań profilaktyczncyh oraz do unikania stereotypó „jak rak to już wyrok”, „nic nie da się zrobić” itp. Każdy musi mieć odwagę zawalczyć o swoje życie i o siebie, bo życie jest nam dane tylko raz. Przeżyjmy je od początku do końca 🙂

Poniżej zamieszczamy link do artkułu,który ukazał się w portalu RynekZdrowia.pl z okazji Światowego Dnia walki z Rakiem >> „Światowy Dzień Walki z Rakiem: obalanie mitów o nowotworach”

d0b1f1677b

Zajęcia profilaktyczne- edukacja z zakresu samobadania piersi, prowadzone w czasie Powiatowego Dnia Zdrowia przez nasza położną.