8 maja DZIEŃ POŁOŻNEJ

Dziś, dnia 8 maja, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Położnej.

 

Z tej okazji życzymy wszystkim położnym, a w szczególności naszym, aby każdy dzień przynosił Wam radość i dumę z wykonywanej pracy i by Wasze zaangażowanie i troska, jaką wkładacie w opiekę nad matkami i dziećmi, były docenione przez wszystkich.  Z okazji tego wyjątkowego święta życzymy Wam chwil pełnych wzruszeń, uśmiechów i radości. Wszystkiego najlepszego!

 

 

Data tego święta w Polsce nie jest przypadkowa. 8. maja to rocznica urodzin Stanisławy Leszczyńskiej –położnej, która wpisała się w historię tego zawodu. Urodziła się w roku 1896. W czasie II wojny światowej jej rodzina pomagała Żydom, za co ona sama oraz jej córka trafiły do obozu koncentracyjnego Auschwitz – Birkenau. Tam, przez  dwa lata, pomimo sprzeciwów niemieckich lekarzy obozowych i pomimo okrutnych warunków, pomagała więźniarkom przy porodach. Jak sama pisała potem w „Raporcie położnej z Oświęcimia”, przyjęła w tym czasie ponad 3000 porodów. Starała się zrobić wszystko, by w tak trudnych okolicznościach, dzieci mogły bezpiecznie przyjść na świat: „Pewnego razu Lagerarzt kazał mi złożyć sprawozdanie na temat zakażeń połogowych i śmiertelności wśród matek i noworodków. Odpowiedziałam wtedy, że nie miałam ani jednego przypadku śmiertelnego u matek i nowo narodzonych dzieci. Lagerarzt spojrzał na mnie z niedowierzaniem. Powiedział, że nawet najdoskonalej prowadzone kliniki uniwersytetów niemieckich nie mogą się poszczycić takim powodzeniem”.

Stanisława Leszczyńska przeżyła obóz i pomagała więźniarkom aż do momentu jego wyzwolenia. Zmarła w roku 1974. Obecnie trwa jej proces beatyfikacyjny. Dlatego też to właśnie data 8 maja, czyli rocznica jej urodzin, została wybrana na Dzień Położnej.

 

 

Z tej okazji przypominamy, że również świadczymy usługi z zakresu pielęgnacyjnej opieki położniczo–ginekologiczno-neonatologicznej w miejscu zamieszkania świadczeniobiorcy oraz w gabinecie położnej POZ. tu znajdziesz więcej informacji na ten temat

Scroll to Top