9 października – Światowy dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej

Co roku w drugą sobotę października obchodzony jest Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej. Jest to dla nas niezwykle ważny dzień, gdyż zwraca on szczególną uwagę nie tylko na nieuleczalnie chore osoby ale także na ludzi, którzy pomagają im w tym czasie godnie żyć – mowa o personelu hospicyjnym. Codziennie pielęgniarki, lekarze, fizjoterapeuci, psycholodzy towarzyszą swoim podopiecznym pokonywać trudności dnia codziennego niosąc ukojenie w cierpieniu i bólu.

W tym miejscu chcieliśmy serdecznie podziękować naszym pracownikom za trud i zaangażowanie jakie wkładacie w opiekę nad chorymi. Jesteśmy wdzięczni i dumni z pracy, którą codziennie wykonujecie. Życzymy sobie i Wam wytrwałości i dużo sił, by móc dalej nieść pomoc i opiekę potrzebującym.

W tym roku hasłem przewodnim Światowego Dnia Hospicjum i Opieki jest: „Nikogo nie zostawiaj w tyle – równy dostęp do opieki paliatywnej”.

Podkreśla ono, że bez względu na zamieszkanie, wiek czy  różnice kulturowe i poglądowe, każdy powinien mieć dostęp do opieki hospicyjnej i paliatywnej. To dzień w którym wszyscy głośna mówią o opiece paliatywnej i hospicyjnej edukując społeczeństwo, zwracają uwagę na braki, czy rozwiewają mity dotyczące takiej opieki.

Warto zwrócić uwagę, że hospicjum domowe to opieka nie tylko nad chorymi nowotworowo, ale także dla chorych na stwardnienie rozsiane, z kardiomiopatią, niewydolnością oddechową czy owrzodzeniami odleżynowymi. Pomoc hospicjum domowego opiera się nie tylko na opiece nad pacjentami, ale także nad ich rodzinami i bliskimi – edukując ich i pomagając zapewnić jak najlepszą opiekę nad chorymi, ale również wspierając w żałobie.

Zwiększenie dostępności do opieki dla każdego człowieka i zwiększenie świadomości ludzi oraz próba wyjaśnienia jakie są potrzeby medyczne, społeczne, praktyczne i duchowe ludzi z ograniczającą życie chorobą oraz ich rodzin to główne cele Światowego Dnia Hospicjum i Opieki Paliatywnej.

Zachęcamy do zapoznania się z opisem działania naszego hospicjum domowego pod tym linkiem, oraz śledzenia na bieżąco naszego fanpage.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

loga oraz grafiki pochodzą z oficjalnej strony: https://www.thewhpca.org/

Scroll to Top