Dzień Zespołu Downa

Światowy Dzień Zespołu Downa na całym świecie obchodzony jest co roku 21 marca. Został on ustanowiony w 2005 roku przez Europejskie Stowarzyszenie Zespołu Downa. W 2012 roku patronem tego dnia została Organizacja Narodów Zjednoczonych. Pomysłodawcą obchodów tego dnia, które pierwszy raz były obchodzone 2006 roku w Singapurze, był genetyk z Genewskiego Uniwersytetu – Stylianos Antonarakis.

W tym dniu szczególnie zwraca się uwagę na osoby z Zespołem Downa i szerzy edukację na ten temat.

Światowa organizacja Down Syndrome International podkreśla 6 głównych i elementarnych zasad, które stworzyła w walce z dyskryminacją i w ramach edukacji odnośnie Zespołu Downa:

  • to że ktoś ma Zespół Downa nie oznacza, że jest osobą chorą
  • Zespół Downa to wada genetyczna, nie choroba
  • osoby z Zespołem Downa mogą być chore tak jak każdy z nas
  • osoby z Zespołem Downa cierpią na specyficzne problemy ze zdrowiem z nim związane
  • personel medyczny powinien zapoznać się z tymi specyficznymi problemami by móc udzielać profesjonalnego wsparcia
  • personel medyczny nie powinien dyskryminować pacjentów z Zespołem Downa i bagatelizować innych dolegliwości tłumacząc je występowaniem Zespołu Downa

W tym dniu odbywają się różne wydarzenia, akcje na żywo, ale również w sieci na portalach społecznościowych. Do obchodów tego dnia można więc bezproblemowo i łatwo przystąpić na różny sposób. Celem jest szerzenie wiedzy na temat zespołu Downa i unikania traktowania go jako tematu tabu.

Symboliczną inicjatywą solidaryzowania i wsparcie osób z Zespołem Downa jest zakładanie w ten dzień dwóch różnych kolorowych skarpetek.

Scroll to Top