Międzynarodowy Miesiąc Walki z Męskim Rakiem

Listopad na całym świecie jest miesiącem, w którym cała uwaga kierowana jest w stronę mężczyzn. Jest to miesiąc solidarności z mężczyznami zmagającymi się z nowotworami gruczołu krokowego oraz rakiem jąder.

Na ten miesiąc przypada także kampania o przekornej nazwie Movember (wąsopad). To zlepek dwóch angielskich słów: moustache (wąsy) oaz November (listopad). Skąd się wzięła taka nazwa? A stąd, że na znak solidarności mężczyźni zapuszczają w listopadzie wąsy.

Głównym tematem rozmów staje się profilaktyka przeciwnowotworowa „męskich” nowotworów, diagnostyki, leczenia i wsparcia chorych na raka jądra czy prostaty.

Kampania jest prowadzona z „jajem” – luźna i zabawna atmosfera sprzyja mówieniu na trudne, dla niektórych wstydliwe tematy.

Rak jądra ma zazwyczaj dobre rokowania – co oznacza, że może być w pełni wyleczalny. Ważne jest jednak wczesne jego wykrycie i szybkie rozpoczęcie leczenia, co jest trudne, ponieważ bardzo często to temat tabu, jest bagatelizowany lub po prostu niezauważane są pierwsze zmiany i objawy – stąd ogromna potrzeba mówienia i edukacji o nowotworach dotyczących mężczyzn.

 

Zachęcamy więc wszystkich panów do dbania o siebie i badań profilaktycznych.

Cały opis akcji, więcej o badaniach i dostępnych wydarzeniach na stronie https://mosznowladcy.pl/

Scroll to Top