Poradnia paliatywna

Poradnia medycyny paliatywnej przeznaczona jest dla pacjentów chorujących na choroby nowotworowe, u których zakończono leczenie przyczynowe, potrzebują leczenia p/bólowego i wsparcia lub odmawiają opieki realizowanej przez hospicjum domowe.

Świadczenia w poradni medycyny paliatywnej obejmują poradę udzieloną w warunkach ambulatoryjnych lub wizyty domowe. Są to świadczenia udzielane pacjentom, których stan ogólny jest stabilny i którzy mogą przybyć do poradni sami, lub którzy ze względu na ograniczoną możliwość poruszania się wymagają porad lub wizyt w domu. Świadczenia te obejmują nie więcej niż 2 wizyty w tygodniu. Pacjenci, którzy wymagają częstszych wizyt lub ciągłej, profesjonalnej opieki mogą być kierowani do hospicjum stacjonarnego.

Porada obejmuje: badania podmiotowe, badanie przedmiotowe, ordynację leków (w tym leków p/bólowych), zapewnienie badań z katalogu lekarza poz., zlecanie i wykonywanie zabiegów leczniczych, zlecanie zabiegów pielęgnacyjnych, kierowanie na konsultacje, do szpitala, do stacjonarnej opieki paliatywnej, wydawanie niezbędnych w procesie leczenia orzeczeń i opinii o stanie zdrowia pacjenta.

Opieka paliatywna obejmuje swym zakresem przede wszystkim:

– zwalczanie bólu chorego i innych dolegliwości somatycznych,
– pielęgnację,
– łagodzenie cierpień psychicznych oraz duchowych,

 

Więcej informacji znajdziecie Państwo na Stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia, Oddział Małopolski.

Scroll to Top