Październik jest miesiącem świadomości raka piersi, dlatego większość tematów podejmowanych w tym miesiącu dotyczy profilaktyki czy leczenia nowotworu piersi.
Im większa świadomość choroby, jej przyczyn czy tego jak wyglądać może leczenie, tym mniejszy lęk przed samą chorobą czy badaniem profilaktycznym.
Zachęcamy więc gorąco nie tylko do samobadania piersi, ale również wykonania mammografii, USG – czyli standardowych badań, o które możecie poprosić swojego lekarza.
Należy pamiętać, że rak piersi to choroba, która jest bardzo zróżnicowana: mamy kilka podtypów nowotworu piersi i leczenie każdego z nich może się różnić. Jest ono dobierane względem parametrów takich jak stopień zaawansowania nowotworu piersi oraz jego podtyp biologiczny.
Ważnym jest aby zwracać na to uwagę, ponieważ czasem lęk przed wykryciem raka pojawia się z doświadczeń jakie mamy w swoim środowisku. To, że ktoś z rodziny lub znajomy na przykład ciężko przechodził leczenie, czy pierś musiała zostać całkowicie usunięta, nie oznacza że w naszym przypadku będzie tak samo. Osoba ta mogła mieć inny podtyp biologiczny nowotworu oraz inny stopień jego zaawansowania.
Pamiętaj też, że wczesne wykrycie daje dużo większe szanse na całkowite wyleczenie.
Jeśli jednak już zdiagnozowano u ciebie chorobę – zadbaj o wsparcie i spróbuj poszerzyć wiedzę na temat swojej choroby. Im więcej wiesz i im więcej masz wsparcia – tym łatwiej będzie ci przejść przez ten trudny czas.
Dobrze jeśli uda ci się nawiązać dobry kontakt z lekarzem prowadzącym – zaufanie wzmacnia poczucie bezpieczeństwa, o które w chorobie bardzo trudno. Aby dowiedzieć się więcej na temat choroby i swojego stanu możesz przygotować pytania do lekarza i zadać mu je na wizycie. Aby o niczym nie zapomnieć spisz je sobie na kartce. Na taką wizytę możesz zabrać ze sobą kogoś bliskiego, by mógł również zapamiętać informacje, które tobie mogą umknąć. Możesz również zapisać odpowiedzi i wyjaśnienia jakie przekaże ci lekarz, by później do nich wrócić i móc spokojnie przeanalizować.
Załączamy listę przykładowych pytań, które możesz pobrać i zabrać ze sobą na wizytę.
– jaki mam typ nowotworu?
– co oznacza zaawansowanie mojej choroby?
– jakie są możliwości leczenia w kraju i na świecie, czy wszystkie są refundowane?
– gdzie mogę być leczona i czy mogę sama wybrać miejsce z dostępnych placówek?
– czy choroba i leczenie będzie boleć, jak silny może to być ból?
– czy pojawią się inne dolegliwości? jakie są sposoby by im zapobiec?
– czy mogę być aktywna zawodowo podczas leczenia? na jakich zasadach?
– czy podczas leczenia mogę ćwiczyć i uprawiać sport, czego nie mogę robić?
– jak mogę przystosować swój dom aby leczenie przebiegało komfortowo?
– gdzie mogę uzyskać wsparcie? proszę o polecenie psychologa lub grup wsparcia dla osób w podobnej sytuacji.
Pobierz listę, wydrukuj, dopisz swoje pytania i zabierz ze sobą na kolejną wizytę – pytania do lekarza kliknij żeby pobrać