Rozwijamy ideę wolonatariatu hospicyjengo w Andrychowie

W środę 15 października 2014 roku pracownicy naszego zespołu hospicyjnego, pielęgniarka dyplomowana Anna Zaręba i psycholog Katarzyna Dreścik, na zaproszenie pedagogów z andrychowskich szkół przybliżyły młodym ludziom trudny temat opieki hospicyjnej i możliwości wolontariatu.

Ze swoją prelekcją gościły w Zespole Szkół nr 1 im. Tadeusza Kotarbińskiego oraz w Zespole Szkół nr 2 im. Świętej Jadwigi Królowej. W obu miejscach spotkały się nie tylko z życzliwym przyjęciem ale przede wszystkim z dużą dojrzałością młodych odbiorców. Po spotkaniu wiele osób było zainteresowanych zaangażowaniem się w wolontariat hspicyjny, co niezmiernie cieszy.

Samo spotkanie, nawiązujące do akcji Pola Nadzieii, miało na celu pełne i realistyczne przedstawienie możliwości pomagania osobom w terminalnym stadium choroby nowotworowej. Młodzież uzyskała informacje o warunkach przyjęcia pod opiekę osoby chorej, możliwych sposobach niesienia ulgi w bólu i codzienności chorych, ich rodzin i zepsołu hospicyjnego. Jednym z celów było również zaproponowanie możliwości pracy w charakterze wolontariusza i nawiązania współpracy z Hospicjum Domowym Królowej Apostołów i Stowarzyszeniem Hospicyjnym „Bądźmy Razem”. Nasze koleżanki podzieliły sie osobistymi doświadczeniami, opowiadajac nie tyko o chiwlach smutku ale też momentach pełnych zycia i radości.

Idea Pól Nadziei nie wszędzie jest powszechnie znana. Z tego też powodu istotną częścią spotkania było zapoznanie młodzieży z tą szalachetną akcją, samym pomysłem sadzenia akurat cebólek żonkili i ich dalszym wykorzystaniem. Jako, że nasze Hospicjum działą na terenie Andrychowa już od dwóch lat, również na tym terenie gorąco pragniemy zainicjować tworzenie Pól Nadzieii. Środowe spotkanie spotkało się z bardoz pozytywnym odzewem w postaci gotowego poletka, gdzie uczennice jednej z klas wspólnie zasadziły pierwsze cebólki. Mamy nadzieję, że takich miejsc przybędzie na mapie Andrychowa w najbliższym czasie.

Bardzo serdecznie dziękujemy za możliwość spotkania w szkołach oraz za duży odzew ze strony samej młodzieży.

Wszystkie sooby zainteresowane podjęciem wolontariatu zapraszamy do kontaktu z naszymi koordynatorami w Wiśniowej oraz w Andrychowie:

Wiśniowa- Elżbieta Konieczna 510 695 311

Andrychów-

Pod linkiem znajduje się informacja o naszym spotkaniu umieszczona na stonie internetowej jednej z odwiedzanych szkół>> KLIKNIJ TUTAJ

Scroll to Top