Światowy Dzień Hospicjum i Opieki Paliatywnej

W sobotę 10 października 2020 roku obchodziliśmy Światowy Dzień Hospicjum i Opieki Paliatywnej. W tym roku odbywał się on pod hasłem „My Care, My Comfort” (tłum. Moja opieka, mój komfort)

Jesteśmy wdzięczni, że mogliśmy kolejny rok nieść pomoc w Waszych domach, mimo ogromnych utrudnień spowodowanych pandemią. Dziękujemy lekarzom, pielęgniarkom i całemu zespołowi Hospicyjnemu za Waszą pracę i trud włożony w opiekę nad chorymi. Życzymy sobie i Wam przede wszystkim sił, aby móc nadal nieść pomoc chorym w ich domach.

Czym jest Światowy Dzień Hospicjum i Opieki Paliatywnej?

To dzień w którym nie tylko świętujemy ale i wpieramy opiekę hospicyjną i paliatywną. Ma on na celu zwrócić uwagę na istotę tej opieki i edukować społeczeństwa na czym faktycznie polega taka opieka, gdyż niestety, krążące mity na temat takiej opieki nie pomagają a szkodzą.

Kiedy odbywa się Światowy Dzień Hospicjum i Opieki Paliatywnej?

Świtowy dzień Hospicjów i opieki paliatywnej obchodzimy co roku w drugą sobotę października. W roku 2020 przypadło to na 10 dzień  miesiąca.

Jakie są cele Światowego Dnia Hospicjum i Opieki Paliatywnej?

  • Dzielenie się naszą wizją zwiększania dostępności opieki hospicyjnej i paliatywnej na całym świecie poprzez tworzenie możliwości wypowiadania się na temat aktualnych problemów
  • Zwiększenie świadomości i zrozumienia potrzeb – medycznych, społecznych, praktycznych, duchowych – ludzi żyjących z chorobą ograniczającą życie oraz sytuacji ich rodzin

Kto organizuje Światowy Dzień Hospicjum i Opieki Paliatywnej?

Światowy Dzień Hospicjum i Opieki Paliatywnej jest organizowany przez komitet Worldwide Hospice Palliative Care Alliance, sieci krajowych i regionalnych organizacji opieki hospicyjnej i paliatywnej, które wspierają rozwój opieki hospicyjnej i paliatywnej na całym świecie.

Tegoroczne logo Światowego Dnia Hospicjum i Opieki Paliatywnej zostało zaadaptowane za uprzejmą zgodą Hospis Malaysia z symbolu Motyla Opieki Paliatywnej.

 

 

 

 

 

więcej informacji oraz logo http://www.thewhpca.org/world-hospice-and-palliative-care-day
Scroll to Top