Dziś Międzynarodowy dzień walki z depresją.
W naszym codziennym życiu, bardzo często słyszymy o depresji – potocznie często używana jest ta nazwa do określenia obniżonego samopoczucia, przygnębienia, smutku, chwil gdy nic nas nie cieszy, czy właściwie? – Nie.
Depresja to coś więcej niż chwilowe niższe samopoczucie.
Jest to CHOROBA, która codziennie kawałek po kawałku zabiera codzienność.
Rzeczy, które sprawiały radość stają się uporczywym obowiązkiem, nie ma siły by wykonywać czynności związane z pracą czy utrzymaniem domu. Każdy aspekt z życia zaczyna być zaniedbywany, łącznie z relacjami z innymi. Pojawia się poczucie beznadziei, bycia bezwartościowym i niepotrzebnym. Towarzyszy ciągłe poczucie braku energii i niemożność przeżywania radości.
Te objawy może mieć każdy z nas w trakcie swojego życia – po stracie bliskich czy po informacji o ciężkiej chorobie. Ważne jest aby je zauważyć i ocenić jak wpływają na nasze życie i jak długo się utrzymują – o depresji mówimy gdy stan taki utrzymuje się przez okres przynajmniej dwóch tygodni.
Mimo, że nazwa choroby jest jedna, to jak w każdej chorobie, objawy mogą być różne. Objawy depresji utrzymują się przynajmniej dwa tygodnie, nie muszą występować wszystkie z niżej wymienionych.
WAŻNE – jeśli pojawią się myśli samobójcze NATYCHMIAST zgłoś się do specjalisty!
Pomocy i wsparcia udzielą: Psychiatra, Psycholog, Psychoterapeuta, Ośrodek Interwencji Kryzysowej
22 484 88 01 – Antydepresyjny Telefon Zaufania
116 111 – Całodobowy Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży
DLACZEGO O TYM MÓWIMY?
Bo depresja to CHOROBA, która nieleczona może doprowadzić nawet do śmierci!
Jeśli więc u siebie lub swoich bliskich zobaczymy objawy depresji to nie bójmy się, porozmawiajmy o tym z profesjonalistą.
Jest wiele ośrodków, gdzie można się zgłosić czy po prostu zadzwonić i skonsultować, rozwiać swoje obawy lub być pokierowanym do specjalisty na leczenie.
Najważniejsze jest zrozumienie, że to poważna choroba, która może pojawić się w każdym wieku, może dotknąć każdego i za każdym razem mieć inne objawy.
Jeśli wiesz, że ktoś z twoich biskich lub znajomych jest chory pewnie zastanawiasz się jak reagować, co robić?
Na pewno NIE mów: „znajdź sobie zajęcie”, „weź się w garść”, „wyjdź do ludzi” „nie przesadzaj”. Bo przecież nie mówimy tak do osób chorych nowotworowo czy na grypę. Jak w każdej chorobie należy być wsparciem i wykazać się zrozumieniem.
CO MOŻESZ POWIEDZIEĆ:
Przede wszystkim możesz rozmawiać z osobą chorą tak jak do tej pory, na te same tematy życia codziennego, które razem do tej pory poruszaliście.
Warto też być cierpliwym i wyrozumiałym samemu dla siebie, znaleźć czas na odpoczynek i regenerację.
Pamiętaj, ze czasem zamiast rozmowy wystarczy sama obecność, która już jest ogromnym wsparciem dla osoby chorej i wyrazem akceptacji, zaangażowania i chęci pomocy.