Światowy Dzień Walki z Rakiem

Dziś, tj. 4.02, jak co roku, obchodzimy Światowy dzień walki z rakiem.

Światowy dzień walki z rakiem ma za zadanie przede wszystkim zwrócić uwagę na potrzeby związane z chorobą i sprawić aby ona sama nie była tematem tabu. W tym dniu możemy wyrazić swoją solidarność z osobami chorymi nowotworowo jak również zwrócić uwagę na profilaktykę przeciwnowotworową poszerzając świadomość występujących objawów, wykonywanej diagnostyki czy leczenia nowotworowego. Nie możemy zapomnieć też o sobie – jest to czas na zadbanie o swoje zdrowie i wykonywanie badań profilaktycznych.

Jako hospicjum domowe nieustannie opiekujemy się osobami cierpiącymi na choroby ograniczające życie, tzn. przedwcześnie doprowadzającymi do zgonu. Są to głównie choroby nowotworowe.

My rakiem walczymy więc cały rok nieustannie starając się poprawić jakość życia chorego i jego rodzinny w obliczu choroby. Walczymy również pomagając w zapobieganiu i łagodzeniu cierpienia nie tylko fizycznego, przez wczesne wykrywanie i ocenę bólu oraz innych objawów fizycznych, ale również psychicznego i egzystencjalnego.

Dziś, w ten szczególny dzień chcieliśmy zwrócić uwagę na walkę jaką codziennie podejmują osoby chore i ich rodziny. Mierząc się z chorobą muszą radzić sobie z wieloma zmianami nie tylko dotyczącymi zdrowia ale także codziennego funkcjonowania, które w dużym stadium zaawansowania choroby bywa bardzo utrudnione. Pamiętajmy, że choroba wpływa nie tylko na samego chorego ale również na jego rodzinę i bliskich.

W tym roku obchody Światowego Dnia Walki z Rakiem mają na celu promowanie jednoczenia się w celu pomocy osobom i rodzinom chorego nowotworowo.

Pomoc może wyglądać różnie – od wsparcia finansowego, przez pożywienie, transport po zwykłe spędzanie czasu z chorym i jego rodziną. Pamiętajmy, że wsparcie nie zawsze musi być czymś wielkim. Już sama nasza obecność, nawet w milczeniu, może być doceniona przez osoby chore. Rozejrzyjmy się w koło i zobaczmy potrzebujących. Zastanówmy się jak jesteśmy w stanie pomóc osobie walczącej z rakiem – czy będzie to zrobienie zakupów spożywczych, podwiezienie na badania do szpitala czy wspólne czytanie ulubionej książki?

Ogólnoświatowa kampania Światowego Dnia Walki z Rakiem jest tym razem rozłożona na 3 lata – rozpoczęła się w ubiegłym roku i trwa do kolejnego.

Tegorocznym założeniem kampanii Światowego Dnia Walki z Rakiem jest łączenie się ludzi i wprowadzanie zmian do swojego środowiska przez pomoc rodzinną, sąsiedzką czy wspólnotową dla osób chorych. Kampania zakłada mobilizację bliskich, rodziny, przyjaciół, by wspólnie nieść pomoc większej ilości osób i rozprzestrzeniać niesienie tej pomocy dalej.

Scroll to Top