Dziś obchodzimy święto, które zostało ustanowione w 2000 roku podczas Światowego Szczytu Walki z Rakiem, który odbywał się w Paryżu. To już XXII Światowy dzień Walki z Rakiem.
Światowy Dzień Walki z Rakiem – międzynarodowy dzień świadomości.
Co roku obchodzony jest 4 lutego. To globalna inicjatywa podnosząca świadomość na całym świecie, poprawiająca edukację i zachęcająca do działania wszystkich aby dążyć do celu którym jest unikanie zgonów z powodu raka poprzez zwiększenie dostępu do ratującego życie leczenia i opieki onkologicznej, a także zapewnienie dostępu do tego wszystkim, bez względu na to kim się jest czy gdzie się mieszka.
Profilaktyka raka staje się coraz bardziej popularna, widoczne są postępy w diagnozowaniu i leczeniu nowotworów, mimo to, wiele osób szukających pomocy, napotyka na swojej już trudnej drodze przeszkody.
W 2022 roku hasło Światowego Dnia Walki z Rakiem „Zamknij lukę w opiece” ma na celu podnieść świadomość na temat ludzkiej równości – by bez względu na dochody, wykształcenie, płeć, wiek czy niepełnosprawność opieka, leczenie i pomoc jaką można uzyskać była taka sama.
Tegoroczna kampania została stworzona tak, by inspirować do zmian nie tylko w ten jeden dzień, ale i mobilizować do działania także długo po nim – stąd pomysł na rozciągnięcie jej na 3 lata.
W tym roku nacisk kładziony jest na uświadomienie sobie problemu. Hasło „zamknij lukę w opiece” ma pozwolić zrozumieć i rozpoznać nierówności w opiece onkologicznej.
Tegoroczne obchody mają na celu zwrócenie uwagi i wysłuchanie perspektywy ludzi żyjących z rakiem i ich społeczności oraz pozwolenie im, aby ich doświadczenia zaczęły kierować naszymi myślami i działaniami. Bazując na doświadczeniach samych chorych można budować bardziej sprawiedliwą wizję przyszłości.
W kolejnym roku – 2023 – przewodzić będzie zjednoczenie. Planowana jest ogólna mobilizacja przyjaciół, rodzin, współpracowników, społeczności w celu pomocy osobom chorym nowotworowo. Chodzi o połączenie się ludzi, wychodząc z założenia, że wspólnie jest się silniejszym
W roku 2024 planowane jest zwrócenie uwagi osób rządzących, by również dla nich zaangażowanie w pomoc chorym na raka było priorytetem wykluczając przy tym nierówności społeczno-ekonomiczne.