Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Tematem Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego w tym roku jest hasło „Zdrowie psychiczne w nierównym świecie” zwracające uwagę na nierówny dostęp do usług w zakresie zdrowia psychicznego.

Dlaczego o tym mówimy?

Ponieważ osoby, które doświadczają choroby fizycznej, bardzo często doświadczają również stresu psychicznego i problemów ze zdrowiem psychicznym. W szczególności osoby chore nowotworowo, które ciągle przeżywają lęk, doświadczają obniżonego nastroju czy nawet depresji, co niekorzystnie wpływa na całość leczenia.

Jak często podkreślamy nasza opieka to opieka całościowa – zalicza się do niej więc również opieka psychologa, dbanie o zdrowie psychiczne, edukacja o emocjach i radzeniu sobie ze stresem nie tylko samych pacjentów ale również ich rodzin.

Pandemia dodatkowo uwydatniła nierówności i braki jakie występują w dostępie do leczenia psychicznego, ale także mocno wpłynęła na jego pogorszenie. Izolacja i ciągły stres i niepewność jak również ograniczenia związane z leczeniem i dostępem do lekarzy i pomocy medycznej, doprowadziły do znacznego pogorszenia się stanu psychicznego wszystkich osób, a zwłaszcza tych zmagających się z chorobami nowotworowymi.

Bardzo cieszymy się, ze w naszych szeregach są także psycholodzy którzy codziennie dbają o zdrowie i kondycje psychiczną nie tylko pacjentów, ich rodzin ale także pozostałych pracowników. Dziękujemy Wam serdecznie za trud włożony w wykonywaną pracę i zaangażowanie oraz życzymy wytrwałości w dalszych wyzwaniach zawodowych.

Scroll to Top