Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy

Właśnie trwa Europejski Tydzień Raka Szyjki Macicy, od 18-24 stycznia 2021. W tym czasie szczególnie mocno kładzie się nacisk na edukacje odnośnie poszerzania wiedzy i profilaktyki raka szyjki macicy, a także zachęca kobiety do badań cytologicznych oraz ginekologicznych.

Bardzo wiele z nas, gdy usłyszy słowo „rak” jest przerażona, w szoku. Nic dziwnego, to poważna choroba, budząca największy strach. Na szczęście nie jest tak źle jak nam się wydaje. Jeśli chodzi o raka szyjki macicy, gdy jest wcześnie zdiagnozowany, dobrze rokuje a szanse na całkowite wyleczenie są bardzo duże. Ze względu właśnie na to tak ważne są badania i profilaktyka, by wykryć chorobę we wczesnym stadium i się wyleczyć.

Rak szyjki macicy to podstępna choroba bo często rozwija się bezobjawowo, wiele kobiet trafia do lekarzy dopiero gdy zauważy objawy choroby, gdy jest już bardzo zaawansowana i ciężka do wyleczenia.

Podczas Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy w całej Europie organizowane są różne akcje i wydarzenia mające na celu edukacje kobiet i społeczeństwa w zakresie tej choroby oraz zachęcenie do badań profilaktycznych.

Jednym z najpopularniejszych jest PINK LIPS PROJECT – pomaluj usta na różowo, który ma za zadanie zwrócić uwagę na problem dużej zachorowalności młodych kobiet na raka szyjki macicy, oraz solidaryzowanie się z nimi – symbolem tej jedności są pomalowane na różowo usta.

My również zachęcamy do badań, malowania ust na różowo i edukacji – pod tym linkiem znajdziecie fanpage wydarzenia, na którym odbywają się liczne webinary i udostępniane są aktualne wydarzenia.

Jeśli chcecie się zbadać, wystarczy umówić się na wizytę do ginekologa i zrobić badanie cytologiczne, które, jeśli macie od 25 do 59 lat możecie wykonać darmowo – więcej informacji na stronie pacjent.gov.pl

Scroll to Top