Co roku w jesieni podczas Naszej Mszy Zaduszkowej sadzimy cebulki żonkili, symboliczny akt solidarności z umierającymi.
Wiosną, gdy zakwitają żonkile, odbywają się różne akcje, których celem jest pozyskiwanie funduszy na potrzeby lokalnych hospicjów, oraz propagowanie idei opieki hospicyjnej w społeczeństwie. Niestety, w tym roku, przez epidemię koronawirusa, wszelkie inne tematy zeszły na bok, także przez to nie mogło się odbyć wiele ogólnopolskich akcji, bezpieczeństwo i zdrowie Nas wszystkich jest na pierwszym miejscu.
Na Naszych Polach Nadziei również pięknie zakwitły żonkile, możecie zobaczyć na zdjęciach poniżej.
Szczypta przemyśleń
Niestety nadal gdy słyszy się o hospicjum, nie ma się przyjemnych skojarzeń, ale raczej negatywne. Na szczęście opieka hospicyjna wygląda zupełnie inaczej, zwłaszcza ta domowa. Kto uświadczył takiej opieki wie, że nie ma nic wspólnego ze stereotypami jakie krążą wśród społeczeństwa.
Zespół hospicyjny (tak, cały zespół – lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci, psycholodzy, wolontariusze) przyjeżdża do domu chorego i tam, wśród najbliższych, w znajomym otoczeniu, tam gdzie człowiek czuje się najbezpieczniej, sprawujemy opiekę. Opiekujemy się nie tylko samym chorym, ale także całą jego rodziną, bo wchodzimy do domu, do Waszego domu, częściowo stając się częścią Waszej rodziny.
Pierwszy kontakt, pierwszy telefon, pierwsza wizyta nigdy nie jest łatwa – dla Was i dla Nas także, bo dla każdego jest to nowa sytuacja – Wy nie wiecie kto przyjdzie, a My nie wiemy do kogo idziemy. Ale gdy tylko te pierwsze lody są już przełamane to zauważacie, że możecie na Nas liczyć, że zawsze całym sercem, całą swoją wiedzą i profesjonalizmem Was wspieramy, pomagamy, opiekujemy się. Pamiętajcie więc – jesteśmy po to aby Wam pomóc i wspierać w czasie choroby.
historia Pól Nadziei
Program Pól Nadziei został stworzony przez organizację charytatywną Marii Curie Cancer Care (MCCC) w roku 1988 w Wielkiej Brytanii. Celem programu było i jest nadal zbieranie funduszy na hospicja znajdujące się w Wielkiej Brytanii.
Podczas jednego ze swoich jubileuszy MCCC podjęło współpracę z jednym z hospicjów z Polski – Towarzystwem Przyjaciół Chorych „Hospicjum” w Krakowie prowadzące Hospicjum św. Łazarza. Tak powstałą polska wersja Great Daffodil Appeal, czyli akcja Pola Nadziei.
W 2002 roku Towarzystwo Przyjaciół Chorych Hospicjum im. św. Łazarza w Krakowie głosiło ogólnopolski program Pól Nadziei dla polskich organizacji hospicyjnych. Dzięki temu od 2003 roku akcja jest organizowana w różnych miastach Polski dla chorych w tamtejszych hospicjach i my również mamy swoje Pole Nadziei.