Zmieniajmy świat na lepsze nie tylko w baśniowym świecie
W iście wiosennej aurze przed tygodniem w Wiśniowej odbył się Piknik Integracyjny z okazji Dnia Dziecka, podczas którego spotkały się dzieci będące pod opieką działającego w regionie Dziecięcego Hospicjum Domowego Królowej Apostołów, dzieci z różnymi dysfunkcjami z terenu powiatu myślenickiego i powiatów ościennych, ich rodziny, wolontariusze, sponsorzy, mieszkańcy gminy.
To pierwsze takie wydarzenie w historii stowarzyszenia i hospicjum, które od początku 2011 r. objęło opieką domową także chore dzieci. Msza św., którą w intencji dzieci ich rodziców, opiekunów i całej rodziny hospicyjnej celebrował opiekun duchowy ks. Janusz Widur, proboszcz parafii św. Królowej Jadwigi z Lipnika, członek założyciel stowarzyszenia hospicyjnego rozpoczęła świętowanie Dnia Dziecka. Uroczystość połączona była z obchodami święta patronki hospicjum, Królowej Apostołów, które przypadało właśnie w tym dniu. Spotkanie integracyjne po mszy św. odbyło się w budynku Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w specjalnie na tę okazję przygotowanej scenografii bajkowego lasu. W spotkaniu wzięło udział blisko 100 osób. Uczestników przywitały Ewa Dudzik-Urbaniak, prezes zarządu stowarzyszenia hospicyjnego, wiceprezes Barbara Lechwar oraz Danuta Kowal, kierownik hospicjum, członek zarządu stowarzyszenia. Podziękowały przyjaciołom, sprzymierzeńcom, dzięki którym odbyło się to święto. Gościem honorowym spotkania był Tadeusz Wadas, przewodniczący Małopolskiej Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych,który podkreślił ważność potrzebę działalności hospicyjnej domowej. Jego słowa były podyktowane znajomością tematyki ruchu hospicyjnego, bowiem przez kilka lat pełnił on funkcję dyrektora pierwszego hospicjum w Polsce- Hospicjum św. Łazarza w Krakowie.
Wolontariusze młodzieżowi wraz z opiekunami – pedagogami z ZPO z Wiśniowej, Lipnika oraz opiekunami z GOKiS – u przygotowali dla dzieci występy artystyczne, gry i zabawy integracyjne. Objawiły się tego dnia talenty teatralne, taneczne oraz wokalne młodzieży. Wielkimi brawami został przyjęty występ Artura Tomery w roli Michaela Jacksona, dzieci przedstawiających ulubione bajki w pięknych bajkowych kostiumach. Nauczycielka WF z Wiśniowej Anna Bubula niezrównana była w inicjowaniu zabaw integracyjnych dla dzieci, instruktor GOKiS Anna Podmokła przygotowała dziecięcy teatr, zastępca dyr. ZPO z Lipnika Janusz Paszcz przygotował grupę śpiewającą. Z kolei miejscowa artystka Majka Jasek namalowała dla sponsorów pamiątkowe obrazki, a w trakcie spotkania młodzież czytała jej wiersze. – Piszę wiersze „po cichu”, a także maluję – tłumaczyła uczniom mieszkająca w Lipniku twórczyni – staram się zmienić świat obok mnie na lepsze.
Spotkanie współfinansowane było ze środków Urzędu Gminy Wiśniowa pozyskanych na drodze otwartego konkursu ofert. Zakup prezentów dla dzieci dofinansowały ponadto Małopolska Regionalna Izba Pielęgniarek i Położnych w Krakowie oraz spółki pielęgniarskie NZOZ Pielęgniarek i Położnych” UFNOŚĆ” z Tokarni oraz NZOZ pielęgniarek i Położnych „Profilaktyka i Zdrowie” z Niegowici. Zabawki dla dzieci przekazała nam także Apteka Centrum z Myślenic. Miejscowe firmy gastronomiczne przygotowały poczęstunek, do grona darczyńców dołączyły firmy z Wiśniowej: baro-kawiarnia Sosenka, cafe bar Hades, pizzeria Sławomira Ciślika oraz Karczma Zbójnicka z Woli Skrzydlańskiej. Słodycze i ciasta organizatorzy otrzymali od swoich stałych sprzymierzeńców, na których zawsze mogą liczyć: Fundacji Wawel z Rodziną z Krakowa oraz piekarni – cukierni Złoty Kłos z Dobczyc. –mówi kierownik hospicjum Danuta Kowal –spotkanie i wspólna zabawa zbliżyły nas do siebie, sprawiły, że nastąpiła integracja z dziećmi chorymi, niepełnosprawnymi. Mamy nadzieję, że ta impreza będzie miłym wspomnieniem dla wszystkich uczestników – nie ma wątpliwości kierownik hospicjum Danuta Kowal, dodając: – Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację tego dnia, szczególnie naszym wolontariuszom – wszystkim pielęgniarkom hospicyjnym, Barbarze Lechwar, Ewie Knapczyk, Annie Kowalczyk, Izabeli Głąb, Zofii Buraczek, Annie Szymoniak i fizjoterapeucie Darkowi Piotrowiczowi – oraz wolontariuszom, Elżbiecie i Agnieszce Koniecznej, Urszuli Bartosiewicz, Barbarze Polak, Stanisławie Pyzio, Bernadetcie Kowalczyk, Agnieszce Bednarskiej, Iwonie Dudzik, Magdzie Kowal, Piskorskiej. Organizatorami uroczystości były mające siedzibę w gminie Stowarzyszenie Hospicyjne Bądźmy Razem wraz z Hospicjum Domowym Królowej Apostołów oraz Urząd Gminy Wiśniowa.
Tekst (ADOM)