Cicely Saunders – pionierka opieki hospicyjnej

Cicely Saunders (1918–2005)

W zeszłym tygodniu wspominaliśmy Cicely Saunders w jej 16 rocznicę śmierci.

Kim  była i dlaczego jest dla nas tak ważną postacią?

Cicely Sounders była angielską pielęgniarką, lekarką, która jest uważana za twórczynie i propagatorkę aktualnej koncepcji opieki paliatywno-hospicyjnej. Była założycielką Hospicjum św. Krzysztofa w Londynie, które zostało wzorcem dla innych instytucji, obecnie wzorcowa i pełniąca rolę światowego centrum szkoleniowego w zakresie opieki paliatywno-hospicyjnej. Zasady jakie wprowadziła Cicely stały się podstawą opieki na całym świecie.

Decyzja o zbudowaniu placówki narodziła się w głowie Sauders gdy ta zetknęła się z doświadczeniem samotności i lęku przed śmiercią, które przeżywał jeden z jej podopiecznych – chory na nowotwór Polak – Dawid Taśma.

Długie rozmowy z Dawidem zaowocowały myślą o konieczności stworzenia miejsca, w którym umierający będą mogli być wolni od bólu i innych uciążliwych dolegliwości, miejsca, w którym będą mogli w spokoju przeżyć swoje ostatnie chwile.

Dawid Taśma ofiarował na ten cel swoje oszczędności – tym samym będąc pierwszym fundatorem – kierując do Saunders słowa, że będzie „oknem w Twoim domu”. Saunders tłumaczyła i rozumiała te słowa w taki sposób, że miał na myśli otwartość wobec świata, pacjentów i rodzin.

Innowacyjność opieki jaką proponowała Saunders polegał na ustawieniu priorytetu co do leczenia i opieki w stosunku do osób, którym nie można już przywrócić zdrowia. Cicely stawiała na taką opiekę, która ma zapewnić chorym jak najlepszą jakość życia, którą rozumie się jako maksymalny komfort fizyczny i psychiczny. Podstawowym celem jaki stawiała było przeprowadzenie chorego przez terminalny okres choroby z jak najmniejszą liczbą dolegliwości, aby pozwolić zachować ludziom godność.

Cicely podkreśla ogromne znaczenie atmosfery troski, bezpieczeństwa, gościnności i życzliwej obecności w takich placówkach, oraz ulgi jaką przynosi taka atmosfera chorym, którzy odchodzą.

Jedne z jej najważniejszych słów, które stają się mottem hospicjów: „Liczysz się ponieważ jesteś kim jesteś. Liczysz się do ostatniej chwili swojego życia. Zrobię wszystko co w mojej mocy, nie tylko pomagając Ci spokojnie umrzeć, ale także żyć aż do śmierci.”, którymi również i my kierujemy się dając pomoc naszym podopiecznym.

Zachęcamy do przeczytania artykułu Małgorzata Chrząstowska, który ukazał się w zeszytach naukowych centrum badań im. Edyty Stein – Fenomen Dobra numer 13/14 w 2015 roku, szerzej opisującego inspirację i działalność Cicely Sounders, założycieli i twórczyni obecnej nowoczesnej medycyny paliatywnej i idei hospicyjnej w opiece nad chorymi nowotworowo.

Kliknij żeby przejść do artykułu.

Scroll to Top