różowy październik

Październik jest miesiącem świadomości raka piersi (ang. Breast Cancer Awareness Month)

W tym szczególnym okresie chcemy przypomnieć o profilaktyce piersi, poruszyć temat, który nie rzadko jest tematem tabu, zupełnie niepotrzebnie – w końcu nasze zdrowie i zdrowie naszych bliskich powinno być dla nas najważniejsze – przecież mamy tylko jedno.

Na początek przypomnienie: nie ważne ile masz lat – przynajmniej raz w miesiącu wykonaj samobadanie piersi, zajmie to kilka chwil, a może uratować Ci życie!

Poniżej infografika  gdzie po kolei wyróżnione są rzeczy, na które należy zwracać uwagę:

(źródło: dotykamwygrywam.pl)

 

 

ZOBACZ: Jak wykonać badanie piersi?

„Stojąc nago przed lustrem unieś ręce wysoko do góry i przyjrzyj się czy nie widzisz zmian w kształcie swoich piersi, czy skóra nie jest przebarwiona, czy nie marszczy się lub nie jest napięta. To samo skontroluj trzymając ręce na biodrach. Ściśnij swoją brodawkę i sprawdź czy nie wydziela się z niej płyn. Będąc pod prysznicem, połóż swoją lewą rękę z tyłu głowy, a prawą na lewej piersi. Lekko naciskając trzema środkowymi palcami zataczaj drobne kółeczka wzdłuż piersi, z góry na dół i z powrotem. Powtórz to samo z prawą piersią.

Pamiętaj, że nie każdy wykryty guzek jest rakiem, ale każdy należy pokazać specjaliście. Jeśli zauważysz coś niepokojącego, koniecznie udaj się do lekarza.”
(źródło: zwrotnikraka.pl)

 

Na koniec kilka ciekawostek:

Nie tylko kobiety, które mają w rodzinie historie choroby nowotworu piersi są zagrożone tą chorobą – niemal 70% kobiet nie ma czynników ryzyka genetycznych. Jednak nasz styl życia, stres, brak odpowiedniej diety i ruchu sprawiają, że jest on bardziej prawdopodobny.

Czasem uważa się, ze wielkość biustu ma wpływ na zachorowalność – nie jest to prawda, kobiety zarówno z małymi jak i dużymi piersiami są tak samo narażone na zachorowanie. Wszystkie kobiety powinny się badać i przechodzić rutynowe, profilaktyczne badania. 

Rak piersi to nie tylko guzek – owszem, może być on pierwszym objawem, ale nie jedynym! Należy zwrócić uwagę też na inne zmiany: obrzmienie, zaczerwienienie skóry, ból samej piersi lub brodawki, wciągnięcie brodawki do środka, pojawienie się wydzieliny. Nowotwór może także rozwijać się w węzłach chłonnych pachy – bądźcie również wyczulone na zmiany w tych miejscach.

Biustonosz a nowotwór. Nie jest prawdą, że źle dobrany biustonosz zwiększa ryzyko nowotworu piersi. Ani to jaki nosimy biustonosz, ani to jak jest dopasowany do piersi nie spowoduje choroby – jednak dla własnej wygody i komfortu lepiej nosić idealnie dopasowany, w czym może pomóc brafitterka. 

Jeśli macie jakieś wątpliwości dotyczące swoich piersi – należy skonsultować je z lekarzem!

Zachęcamy do zapoznania się z materiałami na stronach: amazonki.org.pl, profilaktykapiersi.pl gdzie znajdziecie więcej materiałów dotyczących profilaktyki nowotworowej piersi.

 

Scroll to Top