Światowy Dzień Zdrowia 2021

Co roku 7 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia.

Święto to zostało ustanowione przez Pierwsze Zgromadzenie Ogólne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 1948 roku.

Celem corocznych obchodów jest zwracanie uwagi na najbardziej potrzebujące wsparcia i uwagi problemy zdrowotne wszystkich społeczeństw na świecie – w każdym roku obchodzimy ten dzień pod innym hasłem, które jest również hasłem przewodnim Miesiąca Zdrowia rozpoczynanym w tym dniu.

Od roku 1995 WHO również z tej okazji wydaje swoją najważniejszą publikację czyli Światowy Raport Zdrowia.

W Polsce w pierwszą niedzielę po 7 kwietnia obchodzony był Dzień Pracownika Służby Zdrowia (w latach 1973-2001), obecnie jest on obchodzony 7 kwietnia razem ze Światowym Dniem Zdrowia.

Tegoroczny Światowy Dzień Zdrowia obchodzimy pod hasłem „Budowanie Sprawiedliwszego i Zdrowszego Świata”

COVID-19 pokazał wyraźnie jak mocno różni się opieka zdrowotna na całym świecie. Mogliśmy zobaczyć na własne oczy, że są miejsca, w których ludzie mogą zdrowiej żyć, gdzie mają łatwiejszy i szybszy dostęp do opieki zdrowotnej. Mogliśmy zobaczyć, że są również miejsca w których toczy się nieustanna walka o dostęp nie tylko do świadczeń zdrowotnych ale także podstawowych środków higieny czy wody i żywności – godnego życia.

Brak bezpiecznego środowiska życia i odpowiedniej opieki medycznej prowadzi do niepotrzebnego cierpienia, którego można by uniknąć.

Jak czytamy na oficjalnej stronie WHO:

„Jest to nie tylko niesprawiedliwe: można temu zapobiec . Dlatego wzywamy liderów do zapewnienia każdemu warunków życia i pracy sprzyjających zdrowiu. Jednocześnie wzywamy przywódców do monitorowania nierówności zdrowotnych i do zapewnienia wszystkim ludziom dostępu do wysokiej jakości usług zdrowotnych, kiedy i gdzie ich potrzebują.

WHO zobowiązuje się do zapewnienia wszystkim i wszędzie prawa do dobrego zdrowia.”

Obecna sytuacja na świecie istotnie podkreśla ogromne znaczenie opieki zdrowotnej, dostępu do leczenia i ogromną rolę jaką ma personel medyczny, nie tylko podczas pandemii.

Pamiętajmy, że każdy z nas może przyczynić się do lepszego funkcjonowania opieki zdrowotnej i podkreślać jak bardzo jest istotną dbając o zdrowie swoje i swoich najbliższych – nie tylko fizyczne ale i psychiczne, promując zdrowy tryb życia czy uczestnicząc i promując badania profilaktyczne.

 

Z okazji Światowego Dnia Zdrowia życzymy państwu, a przede wszystkim pracownikom opieki zdrowotnej, dużo zdrowia, sił, cierpliwości, energii, spokoju oraz spełnienia w życiu zawodowym. Dziękujemy za wasze poświęcenie i trud wkładany w niesienie pomocy potrzebującym i okazywaną troskę o zdrowie pacjentów.

Scroll to Top