Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc

Dziś obchodzimy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc.

POCHP to choroba, która ogranicza przepływ powietrza przez drogi oddechowe. Osoby zmagające się z nią mają zwężone drogi oddechowe, co utrudnia im poprawne oddychanie, przez co odczuwają duszności czy ucisk w klatce piersiowej. Wpływa to również na obniżenie utlenowania krwi.

Choroba dotyka około 10 % populacji Polaków. Częściej na POCHP cierpią mężczyźni niż kobiety, a występuje ona najczęściej po 40 roku życia, czyli całkiem wcześnie. Jest niebezpieczna ponieważ według WHO zajmuje miejsce w pierwszej 5 jeśli chodzi o przyczyny zgonów na całym świecie.

Przyczyną choroby najczęściej, bo aż w 80%, jest palenie papierosów przez osobę chorą. Dym papierosowy powoduje jak widać nie tylko choroby nowotworowe, dlatego w tym miejscu przestrzegamy i zachęcamy do zaprzestania palenia papierosów.

Innymi przyczynami choroby mogą być również zanieczyszczenia powietrza np. pył węglowy, spaliny czy zanieczyszczenia przemysłowe. Niebezpieczeństwo zachorowania powoduje również bierne palenie.

Jakie są objawy POCHP? Niestety ze względu na jej długie i stopniowe rozwijanie się bardzo trudne jest jednoznaczne i szybkie rozpoznanie.

Najczęstszymi objawami pojawiającymi się w chorobie są duszności zwłaszcza podczas wysiłku, kaszel, częste infekcje górnych dróg oddechowych czy świszczący oddech. Mogą pojawić się również utrata masy ciała, zmęczenie, osłabienie czy spuchnięte kostki.

Jeśli więc zauważasz u siebie lub bliskiej osoby powyższe objawy, mając do czynienia z czynnikami szkodliwymi, udaj się do lekarza – tylko po odpowiednich badaniach jest możliwe stwierdzenie występowania choroby.

Aby rozpoznać POCHP niezbędne jest badanie spirometrem, które pozwala rozpoznać i odróżnić POCHP od innych chorób na przykład astmy. Badanie to pozwala również na określenie stopnia zaawansowania choroby, a co za tym idzie – wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Innymi potrzebnymi badaniami są: RTG klatki piersiowej, EKG, morfologia czy badanie pulsoksymetrem.

Leczenie choroby jest indywidualnie dobierane pod pacjenta i zaawansowanie choroby. Zaleca się jednak przy tym każdemu bezwzględne rzucenie palenia i unikanie innych szkodliwych czynników.

W ramach umowy z NFZ świadczymy usługi Poradni Domowego Leczenia Tlenem.

Zapraszamy do kontaktu osobiście pod poniżej podanym adresem lub telefonicznie:

MEDI KOMPLEKS Sp. z o.o. (stary ośrodek zdrowia I piętro)

32-412 Wiśniowa 317

Tel: (12) 27 14 530

www.medikompleks.pl facebook: @medikompleks

Scroll to Top