Światowy Dzień Wcześniaka

Światowy Dzień wcześniaka obchodzony jest 17 listopada na całym świcie.

W Polsce obchodzimy go od 2011 roku, co zostało zainicjowane przez Fundację Wcześniak. Symbolem obchodów tego dnia jest kolor fioletowy – szpitale i ważne, kluczowe miejsca czy budynki są podświetlane właśnie na ten kolor. Innym symbolem jest łańcuszek z 10 dziecięcymi skarpetkami, w tym jedna z nich jest dużo mniejsza od pozostałych. Skarpetki symbolizują, ze jedno na 10 dzieci rodzi się przedwcześnie, czyli przed ukończeniem 37 tygodnia ciąży.

Dlaczego wcześniactwo jest niebezpieczne? Ponieważ wpływa na zdrowie dziecka nie tylko w pierwszych chwilach jego życia ale również ma swoje konsekwencje w przyszłości. Wynika to z tego, że przedwczesne urodzenie jest przyczyną słabszego rozwoju narządów wewnętrznych, co niesie za sobą właśnie różne konsekwencje związane ze zdrowiem. Innymi konsekwencjami mogą być późniejsze trudności w uczeniu się, zaburzenia rozwoju psycho-ruchowego, deficyty sensoryczne a także możliwe ryzyko zaburzeń umysłowych w późniejszym dorosłym życiu.

Wcześniaki trafiają pod opiekę naszego hospicjum domowego ze względu na różne wady i niedorozwój narządów wewnętrznych, które kwalifikują do opieki hospicyjnej.

W dniu dzisiejszym wszystkim wcześniakom chcieliśmy życzyć wszystkiego co najlepsze, szczęścia, a przede wszystkim zdrowia!

Scroll to Top