MIESIĄC ŚWIADOMOŚCI RAKA PIERSI – RÓŻOWY PAŹDZIERNIK.
Od wielu lat (dokładnie od 1985 roku) październik przybiera nie tylko jesiennych ale i różowych kolorów. Jest to miesiąc szczególny jeśli chodzi o tematy związane z nowotworami piersi – profilaktyką, diagnostyką czy leczeniem. W ramach kampanii w połowie miesiąca – 15 października – obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi, który symbolizuje różowa wstążka.
KILKA FAKTÓW:
PRZYCZYNY RAKA PIERSI
Niestety, jak w większości nowotworów, tak i w tym przypadku trudno mówić tylko o jednej konkretnej przyczynie. Występują jednak czynniki ryzyka, które mają wpływ na większe ryzyko zachorowania na raka piersi.
Jedną z nich jest już wyżej wymieniona mutacja genu BRCA1 lub BRCA2, której to obecność znacznie zwiększa ryzyko zachorowania – mutacja ta może być dziedziczona.
Po za uwarunkowaniami genetycznymi może mieć tutaj znaczenie także wczesne wystąpienie miesiączki czy późna menopauza co ma związek z gospodarką hormonalną. Oczywiście również płeć – mężczyźni bardzo rzadko chorują na ten typ nowotworu.
Wiek nie jest wyznacznikiem w żadnym przypadku, ale dużo częściej nowotwory piersi występują u osób które ukończyły 50 rok życia.
Narażone bardziej na zachorowanie są osoby, które wcześniej już chorowały na raka piersi, trzonu macicy czy jajnika.
OBJAWY NOWOTWORU PIERSI
Niestety zazwyczaj przebiega on bezobjawowo w swojej początkowej fazie, dlatego bardzo ważna jest profilaktyka.
Najczęściej guz wykrywany jest podczas badania palpacyjnego. Ale guz to nie jedyny objaw nowotworu piersi – mogą to być różne zmiany i odstępstwa od normalnego wyglądu piersi – zmiana kształtu, zaczerwienienie, poszerzenie się żył, wciągnięcie się skóry czy brodawki, wyciek z sutka.
Ważna jest tu obserwacja i szybka reakcja na występujące zmiany.
PROFILAKTYKA
To nie tylko obserwacja i samobadanie piersi. Do profilaktyki zaliczamy również USG piersi (zwłaszcza u młodych kobiet, u których nie przeprowadza się jeszcze mammografii) a także mammografię, która aktualnie jest uznawana za najskuteczniejszą metodę wczesnego wykrywania raka piersi.
W Polsce dostępny jest darmowy program badań przesiewowych dla kobiet w wieku 50-69 lat.