Miesiąc świadomości raka piersi to czas, kiedy głównym tematem społeczności na całym świecie jest problem raka piersi. Ten miesiąc jest okazją do edukowania i informowania ludzi o raku piersi. Warto podkreślić wagę wczesnego wykrywania i leczenia tej choroby, aby zwiększyć szanse na wyzdrowienie. Im większa świadomość choroby, jej przyczyn czy tego jak wyglądać może leczenie, tym mniejszy lęk przed samą chorobą czy badaniem profilaktycznym.
W ramach działań na rzecz świadomości raka piersi przeprowadzane są programy edukacyjne, badania profilaktyczne i przesiewowe, dzięki którym zmniejsza się ryzyko zachorowania a przy wczesnym wykryciu zwiększa się szanse na całkowite wyleczenie.
W tym miesiącu zachęcamy kobiety do samobadania piersi, nie tylko w październiku, ale w każdym miesiącu – by móc szybko zareagować na pojawiające się zmiany.
Co warto wiedzieć o raku piersi?
Jest on jednym z najczęściej występujących nowotworów wśród kobiet. Rak piersi jest najczęściej wykrywany u kobiet po 40 roku życia, ale można wystąpić w każdym wieku.
Ważne jest, aby każda kobieta wiedziała jakie są objawy raka piersi. Mogą one obejmować guzek raka piersi, może to być wydzielina z sutka, zaczerwienienie skóry piersi lub inne zmiany związane z kolorem piersi, zmiana kształtu piersi.
Zauważenie zmian w wyglądzie piersi lub jakiekolwiek niepokojące objawy wyżej wymienione lub inne powinny skłonić do konsultacji z lekarzem.
Należy również wykonywać badania mammograficzne, które są szczególnie ważne dla kobiet po 40 roku życia, kiedy zwiększa się ryzyko wystąpienia nowotworu piersi. Jego wczesne wykrycie znacząco zwiększa szanse na wyleczenie. U młodszych kobiet zaleca się wykonywanie profilaktycznego USG piersi.
Należy pamiętać, że rak piersi to choroba, która jest bardzo zróżnicowana: mamy kilka podtypów nowotworu piersi i leczenie każdego z nich może się różnić. Jest ono dobierane względem parametrów takich jak stopień zaawansowania nowotworu piersi oraz jego podtyp biologiczny.
Ważnym jest aby zwracać na to uwagę, ponieważ czasem lęk przed wykryciem raka pojawia się z doświadczeń jakie mamy w swoim środowisku. To, że ktoś z rodziny lub znajomy na przykład ciężko przechodził leczenie, czy pierś musiała zostać całkowicie usunięta, nie oznacza że w naszym przypadku będzie tak samo. Osoba ta mogła mieć inny podtyp biologiczny nowotworu oraz inny stopień jego zaawansowania.