Światowy Dzień Zespołu Downa

Dziś – 21 marca mamy Światowy Dzień Zespołu Downa.

Nie bez przyczyny wybrano ten dzień. Dlaczego akurat dziś? Odnosi się to do istoty choroby, która wiąże się z obecnością 3, dodatkowego chromosomu 21. w kariotypie.

Światowy Dzień Zespołu Downa jest dniem ustanowionym z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. W 2012 roku został natomiast objęty patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ). Jego historia sięga 2005 roku, choć pierwsze obchody miały miejsce w roku 2006.

Na znak solidarności, organizacje wspierające obchody Światowego Dnia Downa, zachęcają nas, do założenia kolorowych skarpetek nie do pary, a najlepiej aby założyć 3 różne skarpetki – jak wspomniane 3 chromosomy. Jak data tak i również kolorowe skarpetki mają symboliczne znaczenia – symbolizują różnorodność, odmienność, społeczne niedopasowanie – czyli wszystko to, z czym na co dzień muszą zmagać się osoby dotknięte zespołem Downa.

Osoba dotknięta zespołem Downa nie zmaga się z jednym, konkretnym problemem zdrowotnym. Obecność dodatkowego chromosomu 21 wpływa na wygląd zewnętrzny, jest też przyczyną niepełnosprawności intelektualnej, wad postawy oraz wielu innych problemów zdrowotnych. Jednak mimo wszystko osoby dotknięte zespołem Downa pomimo swoich ograniczeń mogą i potrafią się realizować i prowadzić normalne życie pracując, ucząc się, rozwijając swoje pasje, zainteresowania, udzielając się społecznie.

Scroll to Top