11.02.2021 Światowy dzień chorego

Już od 29 lat obchodzimy światowy dzień chorego – w 1992 roku został on ustanowiony przez Jana Pawła II w dzień wspomnienia Matki Bożej z Lourdes (tj. 11 lutego)

Podczas tego Dnia szczególnie podkreślana jest konieczność pomocy chorym i cierpiącym, zapewnienia im godnej opieki i polepszania ich jakości życia. To zwrócenie uwagi również na osoby otaczające chorych opieką – nie tylko zespoły medyczne ale również bliskich i rodziny chorych, którzy się nimi opiekują.

Jest to święto szczególnie ważne dla Hospicjów, staramy się wtedy przypomnieć jak ważna jest pomoc chorym, którzy szczególnie potrzebują wsparcia. Opieka hospicyjna nie ogranicza się do leczenia objawów choroby – jest to wszechstronna pomoc zapewniana choremu i całej rodzinie, towarzyszenie im w tych niezwykle trudnych chwilach życia. To nie tylko medyczna strona pomocy, ale również ta duchowa i emocjonalna. W zespole hospicyjnym wsparcie przynoszą nie tylko lekarze i pielęgniarki ale także psycholodzy i fizjoterapeuci. Dzięki temu wsparcie osób chorych i ich rodzin może odbywać się na wielu płaszczyznach i być opieką i wsparciem całościowym.

Poniżej list, w którym mogą państwo przeczytać słowo od Forum Hospicjów Polskich, oraz fragmenty orędzia Papieża Franciszka:

LIST 02 dzień chorego 2021

Scroll to Top