Dzień zdrowia psychicznego

Dziś (10.10.2022) obchodzimy światowy dzień zdrowia psychicznego.

Coraz częściej temat zdrowia psychicznego jest poruszany w społeczeństwie. Zaczynamy dbać o siebie bardziej holistycznie i dbając o zdrowie fizyczne również nie możemy zapominać o zdrowiu psychicznym. Ale co to właściwie jest?

Na zdrowie psychiczne składają się trzy rzeczy: dobra kondycja zdrowotna, komfort psychiczny oraz prawidłowe relacje społeczne. Jest ono całokształtem działań człowieka, które wpływają na zapewnienie rozwoju osobistego, samorealizacji oraz kontaktów z innymi ludźmi.

Jak więc dbać o zdrowie psychiczne?

Jednym ze sposobów jest częsta aktywność fizyczna – wbrew pozorom ma ona wielki wpływ na naszą psychikę. Wystarczy codzienny krótki spacer, podczas niego wydzielają się endorfiny, co wpływa na obniżenie stresu oraz zwiększa naszą kreatywność.

Kolejnym ważnym elementem są relacje międzyludzkie – regularny kontakt z ludźmi, zwłaszcza bliskimi osobami, wpływa na poprawę naszego dobrostanu psychicznego. Warto przy tym przyjrzeć się swoim relacjom z ludźmi i zmniejszyć kontakt z tymi, których obecność negatywnie wpływa na nasze samopoczucie.

Dbając o zdrowie psychiczne ważne jest zadbanie o swoje potrzeby i stawianie ich asertywnie na pierwszym miejscu. Pomaga to zachować balans pomiędzy potrzebami jakie mamy a oczekiwaniami płynącymi od innych osób.

Dieta również ma wpływ na to jak się czujemy. Jak? Warto wiedzieć, ze niektóre niedobory witaminowe mogą wpływać na nasze złe samopoczucie oraz prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego np. Witaminy z grupy B, nienasycone kwasy tłuszczowe czy magnez.

W dniu dzisiejszym szczególnie zachęcamy więc do przyjrzenia się sobie i swojemu zdrowiu psychicznemu i aby o nie zadbać wprowadzając drobne zmiany do swojej codzienności.

Scroll to Top