Listopad – miesiąc świadomości nowotworów męskich

Listopad jest od kilku lat miesiącem świadomości nowotworów męskich. W tym miesiącu skupia się szczególnie na nowotworach prostaty i jąder. Niestety, jest to nadal temat tabu dla wielu mężczyzn, jednak różne akcje informacyjne prowadzone wprowadzają w tym temacie zmiany na lepsze.

Jedną z najbardziej promowanych akcji jest zapuszczanie przez mężczyzn wąsów. Dlaczego? Zapuszczają je na znak solidarności z chorymi ale również po to aby zwrócić uwagę na profilaktykę raka jąder i prostaty zachęcając do badań, dzięki którym jest możliwość wczesnego wykrycia choroby i całkowitego wyleczenia. Cała akcja odbywa się pod hasłem Movember – nazwa powstała od zlepienienia angielskich słów moustache i noveber (wąsy i listoad).

O nowotworach kobiecych, m.in. raku piersi, słyszy się od dawna, przez co przestał być to tajemniczy temat. Jeśli jednak chodzi o mężczyzn nadal jest trudność w swobodnych rozmowach i braku choćby lekkiego zażenowania w temacie dotykających ich chorób.

Rak prostaty jest czwartym pod względem śmiertelności nowotworem na świecie, natomiast w Polsce jest trzecim z najczęściej diagnozowanych. Niestety problemem jest jego bezobjawowy rozwój, a symptomy nie są kojarzone bezpośrednio z chorobą. Rak jądra jest natomiast najczęściej wykrywanym nowotworem u młodych mężczyzn. Dobrą informacją jest szansa na wyleczenie przy wczesnym wykryciu obydwu z wyżej wymienionych nowotworów.

Zachęcamy wszystkich panów do dbania o swoje zdrowie szczególnie w tym miesiącu i uczestniczenie w badaniach profilaktycznych. W tym miesiącu w różnych miastach i miejscach odbywają się różne akcje profilaktyczno-edukacyjne, a wśród tego jest możliwe wykonanie badania profilaktycznego w kierunku raka prostaty czy raka jąder, do czego serdecznie wszystkich panów zachęcamy.

Scroll to Top